TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, geçtiğimiz yıl Türkiye'de yaklaşık 16,5 milyon içeriğin "topluluk kuralları"nı ihlal ettiği için kaldırıldığını belirtti. Gelen, bu içeriklerin büyük bir kısmının henüz şikayet edilmeden platformdan kaldırılmasının sağlandığını vurguladı.

Elon Musk'tan yeni değişiklikler Elon Musk'tan yeni değişiklikler

Gelen, ayda 1 milyarın üzerinde içeriğin paylaşıldığı TikTok'ta güvenliği sağlamak için çok yönlü bir strateji geliştirmenin önemine dikkat çekti.

Bu sürecin, kural ihlallerini otomatik olarak tespit eden yapay zeka teknolojisi ve 40 binden fazla kişiden oluşan manuel inceleme ekibi ile yürütüldüğünü açıklayan Gelen, moderasyon ekiplerinin de TikTok'taki içeriklerin "topluluk kuralları"na uygun olmasını sağlamak için her gün çalıştığını belirtti.

Gelen, Türkiye'de kural ihlali yapan içeriklerin %98,9'unu proaktif olarak kaldırdıklarını belirterek, "Bu oran küresel ortalamanın üzerinde. Geçen yıl Türkiye'de yaklaşık 16,5 milyon içeriği 'topluluk kuralları'nı ihlal ettikleri için kaldırdık. Bu içeriklerin önemli bir kısmı henüz şikayet edilmeden platformdan kaldırıldı. TikTok olarak şikayetlere verdiğimiz yanıtlar, eğitimli profesyoneller ve avukatlardan oluşan bir ekip tarafından incelenerek oluşturuluyor. Kullanıcılarımızın işbirliğini çok önemsiyoruz. Şikayet edilen içeriğin kurallarımızı ihlal etmediği tespit edilirse, hukuka aykırı içeriğin kaldırılması için içerik, şirket içi hukuk ekibimiz tarafından incelenir. İçerik hukuka aykırı veya 'topluluk kuralları'nı ihlal ediyorsa, 'Olay Yönetim' ve 'Kullanıcı Geribildirimi' ekipleri içeriği kaldırarak raporlayan kişiye yanıt verir. İçerik kurallarımızı veya herhangi bir mevzuatı ihlal etmiyorsa, şikayete olumsuz dönülür ve içerik kaldırılmaz," dedi.

Editör: Berkay Akıncı