Güney Kore'de Samsung çalışanları greve gitti Güney Kore'de Samsung çalışanları greve gitti

Rekabet Kurulu, Apple'a yönelik rekabet soruşturması başlatma kararı aldı. Kurumun internet sitesinde yayımlanan duyuruda, mobil akıllı cihazlar ve ilgili yazılımların sektöründeki yapısal veya davranışsal rekabet sorunlarını belirlemek amacıyla "Mobil Ekosistemler Sektör İncelemesi"nin yürütüldüğü vurgulandı.

Duyuruda, Apple'ın App Store'da uygulama geliştiricilerine ödeme sistemleri konusunda kısıtlamalar getirdiğine dair şüphelerin ortaya çıktığı ve uygulama içinde alternatif ödeme kanalları hakkında bilgilendirme yapmanın engellendiği vurgulandı. Bu yasak nedeniyle tüketicilerin, uygulama dışındaki fiyatlar ve alternatif ödeme seçenekleri konusunda bilgilendirilip kısıtlanıp kısıtlanmadığının incelenmesi gerektiği ifade edildi.

Duyuruda belirtildiğine göre, Apple'ın App Store'da uygulama geliştiricilerine ödeme sistemleri konusunda sınırlamalar getirdiğine dair şüpheler dile getirildi ve alternatif ödeme kanallarıyla ilgili bilgilendirme yapmanın engellendiği vurgulandı. Bu yasak nedeniyle tüketicilerin, uygulama dışındaki fiyatlar ve alternatif ödeme seçenekleri hakkında bilgilendirilip kısıtlanıp kısıtlanmadığının araştırılması gerektiği ifade edildi.

Editör: Berkay Akıncı