Google Çeviri, güncellemeden önce 133 dili destekliyordu. Bu güncellemeyle dil desteği yaklaşık yüzde 82 oranında arttı. Google, bu dönüm noktasına ulaşmak için PaLM 2 AI dil modelini kullandığını duyurdu. Yapay zekanın kullanımı, öğrenme süreçlerinin hızlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Afar, Kantonca, Manx, Nko, Punjabi, Tamazight ve Tok Pisin gibi diller, desteklenen yeni diller arasında yer alıyor. Bunun yanında, Awadhi ve Marwadi gibi Hintçeye yakın diller ile Seychellois ve Mauritius gibi Fransız Kreolleri de bu güncellemeye dahil edildi. Google'dan Isaac Caswell, "yeni dillerin yaklaşık dörtte birinin Afrika'dan geldiğini" söyledi.

Desteklenen yeni dillerin tümü yaygın olarak konuşulmasa da şirket, bu güncellemeyle dillerin korunmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Hatta bazı dillerin aktif konuşmacısı bile yok. Google, güncellemenin her dilin en yaygın çeşitlerine odaklandığını belirtiyor.

Yapay zeka öğrencinden yüksek not aldı Yapay zeka öğrencinden yüksek not aldı

Google Çeviri'nin gerçek dünyada güvenilir ve kullanışlı sonuçlar sunmasını sağlayacak. Eklenen 110 yeni dil, dünya nüfusunun yüzde 8'ine denk geliyor. Bu, dünya genelinde 614 milyondan fazla aktif konuşmacı demek.

Google, 2022 yılında çeviri konusunda iddialı planlarını açıklamıştı. O dönemde şirket, yapay zeka sayesinde 1.000'e kadar dili desteklemeyi hedeflediğini duyurmuştu. Bu adım, Google'ın Apple'ın dil çeviri hizmetiyle arasındaki farkı daha da açmasını sağlıyor. Şu anda Apple Translate 20'den fazla dili destekliyor ve bu sayı oldukça düşük kalıyor.

Google Çeviri, gerçek dünyada güvenilir ve kullanışlı sonuçlar sunabilecek. Yeni eklenen 110 dil, dünya nüfusunun yüzde 8'ini kapsıyor. Bu, 614 milyondan fazla aktif konuşmacıya karşılık geliyor.

Editör: Berkay Akıncı