Deutsche Bank, Türk lirası cinsinden tahvillerin yatırımcılar için son derece cazip bir giriş noktası sunduğunu açıkladı.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Ekonomist Yiğit Onay ve Araştırmacı Ankit Jain'in "Türkiye sabit getirisi: şimdi ya da asla" başlıklı araştırma notunda, mart ayındaki faiz artışından bu yana Türk lirasının en iyi performans gösteren küresel para birimi olduğunu belirtti.

Kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yaptığı belirtilen notta, "Bu sadece bir başlangıç ve yerel tahvillerin hala son derece cazip giriş seviyeleri sunduğunu düşünüyoruz." denildi.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Notta, Türkiye’de enflasyonun mayıs ayında yüzde 75,5 ile zirveye ulaştığı ve önümüzdeki aylarda güçlü bir dezenflasyon süreci yaşanacağı ifade edildi. Yıllık enflasyonun ağustos sonunda yüzde 50'ye ve yıl sonunda yüzde 40'a gerilemesi bekleniyor. Azalan iç talep, faiz artışlarıyla daha sıkı kredi koşulları ve daha istikrarlı bir para birimi, enflasyonda aşağı yönlü bir döngüyü destekliyor.

Notta, Türk lirasındaki reel değerlenmenin ve iç talepte beklenen yavaşlamanın enflasyondaki düşüşe katkıda bulunacağı belirtilerek, "Ağustos ayında manşet enflasyonun yaklaşık yüzde 50'ye keskin bir şekilde düşmesi, hane halkı ve şirketlerin enflasyon beklentilerini çıpalamak için daha elverişli bir ortam yaratabilir." değerlendirmesi yapıldı.

Konut kredisinde yeni süreç Konut kredisinde yeni süreç

TAHVİLLERE YATIRIM ÖNERİSİ

Araştırma notunda, yaz döneminde yurt içi varlık arzının düşük seyredeceği ve pozisyonlanmanın hala düşük seviyelerde olduğu belirtilerek, enflasyon beklentilerinin düzelmesiyle tahvil getirilerinin daha cazip hale geleceği öngörülüyor. Bu nedenle, Türk devlet tahvillerine yatırım yapılması öneriliyor.

Geçen hafta, İsviçreli varlık yönetim şirketi Pictet Asset Management da Türk tahvillerine ve liraya yönelik artan yatırımcı desteğiyle uzun vadeli lira tahvilleri almaya başladığını duyurmuştu.

Editör: Berkay Akıncı