Yeni Torba Yasa Teklifi'nde detaylar tek tek ortaya çıkmaya başladı. Emlak sektörünü memnun eden gelişmelerin yanı sıra işletmelere yönelik uygulanacak cezalar da dikkat çekici düzeyde.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in son açıklamasına göre teklif, kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak ve ardından yasalaşacak.

VERGİ İSTİSNASI KALKACAK

Tasarıda özellikle gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren önemli düzenlemeler planlanırken, gelen tepkiler sonucunda bazı maddeler geri çekildi.

Örneğin, gayrimenkullerde 5 yıl elde tutma süresinde uygulanan vergi istisnası ve düşük kira geliri alanlara yönelik vergi istisnası maddeleri tasarıdan çıkarıldı. Ayrıca, tapuda gerçek değer yerine rayiç bedel belirleme önerisi de kabul görmedi.,

Yeni tasarı ile birlikte kira ödemelerinde yeni bir uygulama hayata geçirilecek. Kiracılar, ev sahiplerine elden ödeme yaparsa ve bu durum tespit edilirse, kira bedelinin yüzde 10'u oranında ceza kesilecek. Bir yıl boyunca toplam ceza miktarı ise 20 milyon lirayı aşamayacak.

IBAN KULLANIMINA DEV CEZA

Başkasının IBAN'ını veya POS cihazını kullananlara da ağır para cezaları uygulanacak. Başkasının POS cihazını kullananlara, defter tutanlara 45 bin lira, işletme hesabı tutanlara ise 90 bin lira ceza kesilecek.

Başkasının IBAN'ını kullanan ve kullandıran iş yeri sahipleri, işleme konu tutarın yüzde 10'u oranında ve en az 30 bin lira ceza ödeyecekler.

USULSÜZ FATURA KESENLER MERCEK ALTINDA

Fatura düzenlemeyen, belgeleri eksik veya yanlış düzenleyen ve ödemelerde banka zorunluluğuna uymayan işletmelere çeşitli miktarlarda cezalar verilecek. Bu cezalar, özel usulsüzlük cezaları başlığı altında toplanacak ve yıllık tavan limiti konulacak.

Bankaların konut kredisinde güncelleme yapıldı Bankaların konut kredisinde güncelleme yapıldı

Tasarı, Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunularak yasalaştırılacak.

Editör: Berkay Akıncı