Birçok partinin bulunduğu Türkiye siyasetinde yeni bir parti daha ortaya çıktı. Yeniden siyaset arenasına geri dönen Sosyal Demokrat Halkçı Partisi 2010 yılında siyaset hayatına son vermişti.

Ali Babacan o soruya yanıt verdi Ali Babacan o soruya yanıt verdi

SHP 14 YIL SONRA TEKRARDAN KURULDU
Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek varlığı sona eren Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 14 yıllık aranın ardından yeniden siyaset sahnesine döndü.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Sosyal Demokrat Halkçı Parti 28 Haziran 2024 tarihiyle tekrardan siyaset yaşamına geri döndü.

Öte yandan SHP, 1995'te Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshedip CHP'ye katılmıştı. 2002'de tekrardan kurulan parti CHP muhaliflerini tekrardan bir araya getirmişti. En son 2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşen SHP, üçüncü kez 28 Haziran 2024 tarihinde tekrardan kuruldu.

Eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın partinin üçüncü kez kurulması hakkında açıklamalarda bulundu. Karayalçın, "Son Genel Başkan olarak SHP’nin yeniden açılmasını düşünenler varsa, bunun yanında olmam ve doğru bulmam" dedi.

Editör: Oğuz Bahadır