İdeaPolitik Siyasi Araştırma ve Düşünce Enstitüsü, 23-26 Haziran 2024 tarihlerinde 26 ilde 1824 katılımcıyla bir anket gerçekleştirdi.

Bu ankette, genel yaşam memnuniyeti ve partilerin oy oranları incelendi. Sonuçlara göre, Türkiye'deki en büyük parti kararsızlar oldu.

Araştırma sonuçlarına göre, "Bu pazar seçim olsa?" sorusuna verilen yanıtlar arasında kararsızlar yüzde 25,5, boş oy kullanacaklar yüzde 6, fikir bildirmeyenler yüzde 5,6, ve oy kullanmayacaklar yüzde 0,5 oranında yer aldı.

CHP, o yasanın iptali için başvurdu CHP, o yasanın iptali için başvurdu

CHP, yüzde 21,6 oy oranıyla birinci parti olma konumunu sürdürürken, AKP yüzde 21 ile hemen arkasında yer alıyor.

Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacaklarını belirtenlerin oyları aritmetik olarak dağıtıldığında, CHP'nin oy oranı yüzde 35,2'ye, AKP'nin ise yüzde 34,3'e çıkıyor.

Üçüncü sırada %12,4 oy oranıyla DEM Parti bulunurken, MHP yüzde 5,6 ile dördüncü sırada yer alıyor. Yeniden Refah Partisi yüzde 4,2 oy oranıyla beşinci sırada. İYİ Parti yüzde 3,6 ve Zafer Partisi yüzde 3 oy oranıyla bu partileri takip ediyor.

GENEL YAŞAM MEMNUNİYETİ ANKETİ

Genel yaşam memnuniyeti anketinde, Türkiye'deki vatandaşların en çok ekonomik sıkıntılardan yakındığı belirlendi.

Katılımcıların yüzde 66,7'si Türkiye'nin en büyük sorunu olarak ekonomiyi gösterdi.

Ankette "Geçinebiliyor musunuz?" sorusuna yanıt verenlerin yalnızca yüzde 30,9'u evet dedi.

Hayatından memnun olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 30 olarak kaydedildi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 75'i ise çocukların ve gençlerin gelecekten umutlu olmadığını ifade etti.

Editör: Berkay Akıncı