Siyasetteki normalleşme süreci kapsamında, CHP Genel Başkanı Özgür Özel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birebir görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde yurttaşların asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam talepleri gündeme getirildi.

CHP Lideri Özel’in çağrısıyla dün Gebze’de ‘Geçinemiyoruz’ mitingi düzenlendi. Mitingin ardından bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir. Biz AK Parti hükümetleri döneminde asgari ücreti büyümenin üzerinde arttırmışız” açıklamasını yaptı.

Bakan Şimşek'in asgari ücretle ilgili sözlerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel sert tepki gösterdi. Aydın'da bir programa katılan Özel, Şimşek'in asgari ücret açıklamasına "Eğer geçim yoksa, seçim vardır" diyerek yanıt verdi.

“HADDİNİZİ BİLİN, HAKKIMIZI VERİN”

Özel, Bakan Şimşek'in sözlerine "Haddinizi bilin" diyerek karşı çıktı ve CHP iktidarında halkın alım gücünün 10 kat artırılacağı vaadinde bulundu. Özel şunları söyledi:

"Dün Gebze'de büyük bir emek mitingi düzenledik. Meydanda emekçiler, emekliler, esnaf ve çiftçiler bir aradaydı. Hep birlikte ‘Geçinemiyoruz’ dedik. Eğer geçinemiyorsak sesimizi duyun. Asgari ücrete enflasyon oranında zam yapın. En düşük emekli maaşını 10 bin liradan çıkarıp asgari ücrete eşitleyin. Çiftçilere destek ödemelerini yapın ve artırın, taban fiyatlarını yeniden belirleyin. Borçlarının faizini silin ve taksitlendirin. Bunun için gerekli kaynağı da vergide ve adalette bulabilirsiniz dedik.

Bize kulak verip asgari ücreti artıracak olan, emekli maaşlarını yükseltecek olan Mehmet Şimşek, bugün şöyle dedi: 'Türkiye'de asgari ücret düşük değil. Endonezya, Tayland, Şili ve Kolombiya'dan yüksek.' Bu sözleri duyunca gerçekten şaşırdım. Ben ona 'Hans geliyor, Didim'de emekli maaşıyla tatil yapıyor. Bizim Hasan amca ise marketin önünden geçemiyor, kasaba giremiyor' diyorum. O bana 'Endonezya, Şili'den yükseğiz' diyor."

"Halkın Yüzünü Güldüreceğiz"

Nasıl ki 2. yüzyılın ilk yerel seçimlerinde zafer kazandıysak, nasıl ki 47 yıl sonra partimizi ilk kez birinci parti yaptıysak, yine aynı şekilde asgari ücretlinin ve emeklinin yüzünü güldüreceğiz. Çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapacağız, esnafın çilesine son vereceğiz. Servet sahiplerinin varlıklarını korumak için değil, esas üretenlerin hakkını almasını sağlamak için adil bir ekonomi ve vergi sistemi inşa edeceğiz. Çok çalışıyoruz ve çok çalışacağız.

Erdoğan’dan görevden alma ve atamalar! Erdoğan’dan görevden alma ve atamalar!

"Söz Veriyoruz"

İlk seçimlerde CHP'yi iktidara taşıyacağız ve ülkeyi yeniden kurtaracağız. Halkı açlıktan, yokluktan ve yoksulluktan kurtaracağız. Bu vatandaşı eşit göreceğiz ve onlara en iyi hizmeti sunacağız. İktidarımızda bu ülke Atatürk'ün gösterdiği yöne ilerleyecek. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz, vize sıkıntısını ortadan kaldıracağız. Paradan altı sıfır atmak yerine, maaşlardan değil, fiyatlardan birer sıfır atacağız. Sizin satın alma gücünüzü 10 kat artıracağız. Söz veriyoruz."

Editör: Berkay Akıncı