CHP Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki çalışma ofisinde Gazeteci Vedat Yenerer ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı.

Vedat Yenerer, Erdebil Horasan Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Ali Aker ile birlikte Kılıçdaroğlu'nun çalışma ofisine gitti ve yaklaşık 25 yıldır tanıdığı Kemal Kılıçdaroğlu ile özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Sohbet esnasında konuşulan bazı önemli bilgileri, Vedat Yenerer, Kılıçdaroğlu'nun izniyle kamuoyuna duyurdu.

Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener’in sürekli olarak kendisinin cumhurbaşkanı adayı olmasını istediğini söyledi. "İlk teklif Meral Hanım'dan geldi. Karar gazetesi yazarı Elif Çakır, Akşener’in elçisi olarak bana geldi ve Akşener'in benim cumhurbaşkanı adayı olmamı istediğini, kabul edersem destekleyeceğini iletti. Süreç bu şekilde başladı. Son güne kadar altılı masadaki tüm liderler, 'hep adayımız siz olun' demişlerdir," dedi.

Ali Babacan o soruya yanıt verdi Ali Babacan o soruya yanıt verdi

Altılı masadaki milletvekili dağılımıyla ilgili soruya Kılıçdaroğlu'nun yanıtı şu oldu: "Meral Akşener'e seçimde aldıkları 43 milletvekilinden çok daha fazla milletvekili teklif etmiştim. Kabul etmedi ve 43 milletvekili çıkardılar." Bu açıklama, Akşener'in teklifi reddetmesinin, hem Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı şansını azalttığı hem de AKP'ye bilinçli bir şekilde yol açtığı iddiasını gündeme getirdi.

50 MİLLETVEKİLİ

Vedat Yenerer'in sorduğu, "Siyaseti bıraktınız mı? Bırakmadıysanız ne düşünüyorsunuz? Yeni bir parti kuracak mısınız?" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu'nun cevabı şu şekilde oldu: "Siyaseti bırakmadım. Tam da ortasındayım," dedi ve çalışma ofisini işaret ederek ekledi, "Yeni bir parti kurmayı hiç düşünmedim. Partim belli, CHP."

"En az 50 milletvekilinin parti içinde size sadık olduğu iddiası doğru mu?" sorusuna ise "Evet, doğru," yanıtını verdi.

"Ekrem İmamoğlu ile siyaseten birlikte yürümek için görüştüğünüz konuşuluyor. Doğru mu?" sorusuna ise "Hayır, iddiaların hiçbiri doğru değil. En son kurban bayramında arayıp bayramımı kutladı. Ondan sonra bir daha hiç görüşmedik," şeklinde cevap verdi.

Küçük çalışma odasında üç ayrı Atatürk resmi bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, içtenlikle soruları yanıtlamaya devam etti.

Editör: Berkay Akıncı