Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifa ettiğine dair iddiaları bakanlık kaynaklarının doğruladığını belirtti. Ağırel, konuştuğu kaynaklardan aldığı bilgilere göre, "Koca'nın istifasının nedenlerinden birinin AKP teşkilatlarından gelen torpil taleplerini karşılamaması" olduğunu bildirdi.

Murat Ağırel, "Kabinede neler oluyor?" başlıklı yazısında, Sağlık Bakanı Koca'nın istifa ettiği iddiaları hakkında bakanlık kaynaklarıyla yaptığı görüşmenin ayrıntılarını paylaştı.

Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması

3 BAKAN DAHA İSTİFA EDECEK

Ağırel, "Fahrettin Koca kesinlikle istifa etti' diye belirttiler. Hatta daha fazlasını söyleyeyim. Fahrettin Koca’nın yanı sıra 2-3 bakanın daha istifa edeceğini belirttiler" diyerek yaptığı görüşmelerin detaylarını yazdı.

"Sağlık Bakanı Koca'nın istifa nedenini sorduğumda, aldığım yanıt şu şekilde oldu:

'Bakanlıklar arasında siyasetçi ve teknokrat ayrımı var. Siyasetçi kökenli bakanlar parti teşkilatlarının taleplerine olumlu yanıt verirken, teknokrat bakanlar bu konuda yetersiz kalıyor. Daha açık olmak gerekirse, Sağlık Bakanlığı'nda mülakatla personel alımı yapılmıyor, tüm personel sınav sonuçlarına göre alınıyor. Dolayısıyla bakanlık bünyesine girmek için siyasilerden yardım talep etmek mümkün olmuyor. Bu meseleler teşkilat toplantılarında da gündeme getirildi. Hatta, Sağlık Bakanlığı'ndaki aksamalar da eleştirildi. Bakan aslında o gün istifa etti.'"

Editör: Berkay Akıncı