AREA'nın Türkiye'de Siyasi Durum Araştırması'nda, halka güncel konular hakkında sorular yöneltilmiş. Ankette, "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?" sorusuna en yüksek oranda yanıtı alan parti yüzde 32,1 ile CHP olurken, AKP ilk kez yüzde 30'un altına düşerek yüzde 29 oranına geriledi. Aynı raporda, halkın yüzde 53,3'ünün erken genel seçim istediği de ortaya konuldu.

Ankette, "Sizce erken genel seçim olmalı mıdır?" sorusuna katılımcıların yüzde 53,3'ü evet cevabı verirken, hayır cevabını verenlerin oranı yüzde 41,2 olarak belirlendi. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 5,5 olarak görüldü.

ESAD İLE GÖRÜŞME

Aynı ankette, Türkiye'de yönetim sisteminin devam etmesi gerektiğine inananların oranı yüzde 35,4 iken, parlamenter sisteme dönüş isteyenlerin çoğunluğu yüzde 54,5 olarak belirlendi. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 10,1 olarak görüldü.

,Mansur Yavaş'ın önde olduğu bir diğer soru ise, "Yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayı kim olmalıdır?" sorusu oldu. Açık uçlu formatta sorulan bu soruya katılımcıların yüzde 25,3'ü ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş birinci sırada yer aldı. İkinci sırada yüzde 19,6 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bulunurken, üçüncü sırada yüzde 7,8 ile CHP lideri Özgür Özel geldi. YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan ise yüzde 2,1 oy oranıyla dördüncü oldu.

Erken seçim için yeni iddia Erken seçim için yeni iddia

Başka bir konuda ise, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in tasarruf tedbirleriyle ilgili politikalarına güvenenlerin oranı yüzde 26,2 olarak belirlenirken, ülkeyi düzeltme yeteneğine sahip olamayacağını düşünenlerin oranı yüzde 61,1'e ulaştı. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 12,7 olarak gerçekleşti.

Suriyeli sığınmacı sorununun çözümü için hükümetin Suriye'deki Beşşar Esad yönetimi ile görüşmesi gerektiğini savunanların oranı ise yüzde 85,4 oldu. Görüşülmemesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 8,5 iken, fikir belirtmeyenlerin oranı yüzde 6,1 olarak kaydedildi.

Ankette, halkın siyasetçilere yönelik genel kanaatleri de soruldu. Buna göre, en fazla olumlu düşünülen siyasetçi olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş öne çıktı. Yavaş'a olumlu oy verenlerin oranı yüzde 56,6 iken, olumsuz yönde oy kullananların oranı yüzde 32,6 olarak belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yüzde 48,4'lük bir olumlu oy oranıyla ikinci sırada yer aldı. İmamoğlu hakkında olumsuz düşünenlerin oranı ise yüzde 41,5 olarak kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise yüzde 42,9 oranında olumlu oy aldığı görüldü; bu sonuçlar CHP lideri Özgür Özel'in gerisinde kaldığını gösteriyor. Erdoğan hakkında olumsuz düşünenlerin oranı ise yüzde 48 olarak ölçüldü. Ankete göre, en olumsuz düşünülen siyasetçi ise Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu oldu; Davutoğlu, yüzde 77,7 oranında olumsuz oy alarak listenin sonunda yer aldı.

Editör: Berkay Akıncı