AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs seçimlerinde son kez aday oldu. Anayasa değişikliği yapılmadığı veya erken seçim kararı alınmadığı sürece Erdoğan'ın tekrar aday olması yasal olarak mümkün değil.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, AKP, Erdoğan'ın yeniden aday olabilmesi için hem anayasa değişikliğini hem de erken seçim kararını denemekte kararlı. Anayasa değişikliği gerçekleşmez ve TBMM erken seçim kararı almazsa, AKP  kulislerinde Erdoğan sonrası dönem için çeşitli formüller ve isimlerin tartışıldığı bildirildi.

CHP, Tanju Özcan hakkında açıklama yaptı CHP, Tanju Özcan hakkında açıklama yaptı

Erdoğan'ın yeniden aday olamaması durumunda siyaseti bırakmayacağı ve bu durumda partisinin genel başkanlığı görevini sürdüreceği ifade ediliyor.

Bu isimler arasında ilk olarak Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar öne çıkıyor. Mevcut Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve son dönemde dikkat çeken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da bu durumda aday olabileceği konuşuluyor. Partililer, Erdoğan’ın yeniden adaylığı mümkün olmazsa zamanla başka isimlerin de gündeme gelebileceğini belirtiyor.

Editör: Berkay Akıncı