CHP'nin Suriye gündemi açıklandı CHP'nin Suriye gündemi açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Esenboğa Havalimanı'ndan özel uçak "CAN" ile Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesine katılmak için Madrid'e gitti.

ZİRVE YARIN GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Gerçekleştirilecek olan bu 8. Hükümetler Arası Zirvesi'nin amacı siyasi ve ekonomik ilişkilerdeki kapsamlı ortaklığı daha iyi hale getirmek olacak. İki ülke arasında ilki 2009 yılında İstanbul'da düzenlenen hükümetler arası zirve, son olarak 2021'de Ankara'da gerçekleşmiş ve buradaki ortak açıklamada ikili ilişkilerin "kapsamlı ortaklığa" yükseltildiği duyurulmuştu. 

Zirve dolayısıyla 13 Haziran'da açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Sanchez'in yapacağı Türk ve İspanyol iş insanlarının katılacağı iş forumu da düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Madrid'e geleceği 12 Haziran akşamı İspanya Kralı 6. Felipe ile Zarzuela Sarayı'nda görüşmesi öngörülüyor.

Türkiye'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'dan Başbakan Pedro Sanchez'in başkanlık edeceği zirveye her iki ülkeden altışar bakanın katılması öngörülüyor.

Görüşmelere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra birçok bakanda Madrid'e gidiyor. Zirveye katılım sağlayacak olan bakan ve diplomatların isimleri ise şu şekilde:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir de Madrid'e hareket etti.

Editör: Oğuz Bahadır