5 Haziran'da yapılacak Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı seçimleri öncesinde, AKP, DEM Parti, MHP ve Yeniden Refah Partisi (YRP) genel başkan yardımcılarıyla birlik yönetimindeki sandalye dağılımı hakkında görüşmeler yapıldı.

HANGİ PARTİYE KAÇ SANDALYE VERİLECEK?

CHP, TBB yönetiminde 8 üyeye sahip olmayı önerirken, AK Parti'nin 3 üye ile, DEM Parti, MHP ve YRP'nin ise birer üye ile temsil edilmesini teklif ediyor.

TBB, 5 Haziran Çarşamba günü yeni başkanını seçmek üzere harekete geçiyor. 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 37,7 oy oranıyla en fazla oy alan CHP’nin başkan adayı olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu öne çıktı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 1 Haziran’da İstanbul’da İmamoğlu’nun adaylığını duyurdu.

Özel, TBB seçimleriyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Bu görevi Ekrem Başkan’a teklif ettik, ancak bazı spekülasyonlar ortaya çıktı. Mansur Başkan, 'Partimizin verdiği karara hep birlikte uyarız, hep birlikte destekleriz' diyerek olgunluk gösterdi. 'Mansur Bey de istiyor, aralarında çekişme ve rekabet var' şeklinde söylentiler var. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. CHP’liler artık çekişmeleri geride bıraktı. Türkiye Belediyeler Birliği adayımız, Sayın Ekrem İmamoğlu’dur."

CHP'nin Suriye gündemi açıklandı CHP'nin Suriye gündemi açıklandı

2 Haziran Pazar günü, çay üreticisinin sorunlarını dile getirmek için Rize’de düzenlenen mitinge katılan Özel, Pazar Belediyesi'ni ziyaretinde, TBB encümeninde üyeler arasında dengeyi sağlayacaklarını belirtti.

Editör: Berkay Akıncı