CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, 1855 yılında Kırım Savaşı sırasında Kars’ın gösterdiği direnişi hatırlatarak, kentin adının “Gazi Kars” olarak değiştirilmesi gerektiğini savundu. Alp, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Gazi” ünvanının sadece bir madalya olmadığını, aynı zamanda Kars’ın direniş ve kahramanlık ruhunu temsil ettiğini belirtti.

Erdoğan'dan, Esad'a barış çağrısı Erdoğan'dan, Esad'a barış çağrısı

Alp, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Kars’ın 9 bin kişiyle direnerek, 54 bin kişilik Rus ordusunu mağlup ettiğini vurguladı. Bu tarihi direnişi ve kahramanlığı anlatarak, Kars’a verilen “Gazi” ünvanının ne kadar önemli olduğunu ve bu ünvanın şehir için taşıdığı anlamı ifade etti.

Teklifin amacı, 1855 yılında Kırım Savaşı sırasında gösterdiği direniş ve kahramanlık nedeniyle Sultan Abdülmecid tarafından Kars’a verilen “Gazi” ünvanının yeniden iadesini sağlamaktır.

Kars’ın "Gazi" unvanını yeniden kazanma girişiminin sadece bir isim değişikliği olmadığını, aynı zamanda şehrin tarihi ve kültürel mirasının tanınması anlamına geldiğini ifade eden Alp, TBMM’den bu kanun teklifine destek verilmesini talep ederek, Kars’ın hak ettiği "Gazilik" unvanını geri almak için mücadele edeceğini belirtti.

1855 yılında Kırım Savaşı sırasında Rus ordusunun üç kez kuşatmasına rağmen Kars’ı teslim etmeyen ve büyük bir direniş gösteren Kars halkı, bu kahramanlıkları nedeniyle Sultan Abdülmecid tarafından "Gazi" unvanı ile onurlandırılmıştı.

Editör: Berkay Akıncı