CHP MYK, 31 Mart yerel seçimleri kampanya sürecinde parti aleyhine faaliyet gösterenlere ilişkin şikayet dosyalarını inceledi. Toplantıda, bu dosyalarla ilgili genel bir değerlendirme yapıldı ve hangi davranışların ihraç gerektirebileceği netleştirildi. CHP bu kapsamda 613 dosyayı değerlendirmeye alacak.

CHP MYK, pazartesi günü Özgür Özel başkanlığında toplandı. Yaklaşık dört saat süren toplantının gündeminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP'ye yapacağı iadeyi ziyaret, miting takvimleri,

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) başkanlık seçimleri, yenilenen belediye başkanlığı seçimleri, yerel seçim sürecinde disiplin suçu işleyen üyeler, tüzük kurultayı hazırlıkları ve Hakkari Belediye Başkanlığı'na kayyım atanması konuları yer aldı.

CHP'nin gündeminde, 6-9 Eylül tarihlerinde Sivas'ta gerçekleştirilecek tüzük kurultayı da yer alıyor. Bu kapsamda, il örgütlerinden gelen raporlamalar toplanıp değerlendiriliyor. İlgili genel başkan yardımcılığı, Avrupa'daki sol ve sosyal demokrat partilerin tüzüklerini Türkçe’ye çevirterek incelemeye alıyor. Üyelerden ve sivil toplum kuruluşlarından öneriler gelmeye devam ediyor.

Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması

Ayrıca, CHP’nin eski parti meclisi üyeleri ve milletvekillerine tüzük önerileri için mektup gönderildiği ve 15 Haziran’a kadar cevapların beklendiği belirtiliyor. Tüm öneriler toplandıktan sonra MYK üyelerinin de görüşleri alınacak. Bu bağlamda, CHP’nin sadece tüzük konusunu ele alacağı bir MYK toplantısı yapılması planlanıyor. Şu ana kadar tüzük kurultayı çalışma grubu için isimler netleşmemiş olup, çalışmaların

15 Haziran’dan sonra hız kazanacağı ifade ediliyor. Tüzük için gelen bireysel öneri sayısının yaklaşık 12 bin 600 olduğu ve en çok dile getirilen konular arasında dönem sınırı, ön seçim ve güçlü genel sekreterlik bulunduğu bildiriliyor.

Editör: Berkay Akıncı