Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Areda Survey’in 28-32 Mayıs tarihleri arasında 2 bin 503 kişiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını paylaştı. Türkiye gündemi, ekonomik gelişmeler, tasarruf tedbirleri ve yeni anayasa gibi konuların ele alındığı ankette, partilerin son oy oranları da ortaya çıktı. Ayrıca, Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkat çekici sonuçlar da yer aldı.

31 Mart Yerel Seçimleri'nde İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarını yeniden kazanan CHP, yüzde 37.76 ile birinci parti olmuş, AK Parti ise yüzde 35.48 ile ikinci sırada yer almıştı.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti, yeni genel başkanını açıkladı Sosyal Demokrat Halkçı Parti, yeni genel başkanını açıkladı

Areda Survey’in Mayıs ayı anketine göre, bu sıralamalar değişmezken, her iki partinin de oy oranlarında bir düşüş gözleniyor.

CHP’nin oy oranı yüzde 34’e gerilerken, AK Parti yüzde 32 ile ikinci sıradaki yerini koruyor. DEM Parti yüzde 9 ile üçüncü sırada yer alırken, MHP yüzde 7.5, İYİ Parti ise yüzde 4.9 oranında oy alıyor. Yeniden Refah Partisi'nin oy oranı ise yüzde 4.8 olarak belirlenmiş.

AKP seçmeninin yüzde 86.4’ü, CHP seçmeninin ise yüzde 88.2’si sadık kalırken, MHP seçmeninin yüzde 76.1’i partiye bağlılığını sürdürüyor. Seçmen sadakati en yüksek olan parti yüzde 97.1 ile DEM Parti olurken, en düşük seçmen sadakati yüzde 36 ile İYİ Parti'de görülüyor.

Editör: Berkay Akıncı