Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı'na seçildi; Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı'na ise Cemil Tugay getirildi.

Yavaş, 495 delegenin desteğiyle kazanırken rakibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk 221 oyda kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yerel yönetimler için yeni bir dönem başlıyor. Tarihi Kentler Birliği Başkanı seçilen Mansur Yavaş ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı seçilen Cemil Tugay'ı tebrik ediyorum, başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerinde, bazı AK Partili belediye başkanlarının CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'na oy verdiği belirlenmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'nin Türkiye Belediyeler Birliği adayı olarak yarıştı. 5 Haziran'daki seçimde, AK Parti'nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile mücadele etti.

İmamoğlu, 515 oy alarak seçimleri kazanırken, Genç 250 oyda kaldı. Seçimlerde İmamoğlu'nun listesinde DEM Partili iki, YRP ve İYİP'li bir isim encümen olarak yer aldı.

Politikyol'un haberine göre, seçimlerin ardından İmamoğlu'na AK Partili isimlerin de destek verdiği ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, o isimlerin bulunması talimatını verdi. İsimlerin tespit edilememesi durumunda AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın istifasını istedi.

CHP'nin Suriye gündemi açıklandı CHP'nin Suriye gündemi açıklandı

CHP'nin Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerinde 448 delegesi varken, seçilmiş delegelerle birlikte TBB'nin toplam delege sayısı 868'e çıktı. DEM Parti'nin 64, YRP'nin 15, MHP'nin 56, AK Parti'nin ise 277 delegesi bulunuyor.

MHP seçimlere katılmazken, YRP ve DEM Parti'den de katılmayanlar olduğu için, İmamoğlu'nun CHP delegelerinden daha fazla oy almasının sebebinin AK Partililerin İmamoğlu'na oy vermesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

İmamoğlu'nun oyuyla CHP delegeleri arasında 67 oy farkı bulunuyor. AK Parti'nin delegeleriyle Genç'in oy farkı ise 27.

Editör: Berkay Akıncı