Apple, 1.4 milyar kullanıcıyı uyardı Apple, 1.4 milyar kullanıcıyı uyardı

Avrupa Birliği, güvenlik kontrolleri çerçevesinde teknoloji şirketlerine yönelik baskıyı sürdürüyor. AB, üye ülkelerde geçerli olacak bir sohbet izleme düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Yeni mevzuat, cinsel istismarı önlemek amacıyla uçtan uca şifrelenmiş mesajların bile incelenmesini öngörüyor.

ShiftDelete.net'in haberine göre, AB üyesi ülkeler yeni mevzuatla birlikte teknoloji şirketlerinin çocuk istismarına karşı daha etkin önlemler almasını zorlayacak. Bu kapsamda uçtan uca şifrelenmiş mesajlar da dahil olmak üzere mesajların filtrelenmesi ve taranması zorunlu hale gelecek.

Yeni karar, daha ilk günden itibaren büyük eleştirilerle karşılaştı. Kullanıcılar, bu düzenlemenin şifrelemeyi zayıflatacağını ve kitlesel gözetim için bir kapı açacağını düşünüyor. WhatsApp ve Signal gibi uygulamalar şu anda hükümetler dahil herhangi bir dış kaynağa mesaj iletimi yapmıyor.

Uzmanlar, uçtan uca şifreli mesajların taranması konusunda endişeli. Bu şifrelemenin bilgisayar korsanları veya hükümetler tarafından suistimal edilebileceğini ve güvenlik açıklarına yol açabileceğini belirtiyorlar.

Signal'in yöneticisi Meredith Whittaker, AB'nin önerdiği denetim sisteminin temel gizlilik özelliklerini tehlikeye atacağını düşünüyor. Ayrıca, mevzuatın kabul edilmesi halinde Signal'in AB'den çekilmek zorunda kalabileceğini ifade etti.

Editör: Berkay Akıncı