Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki yıldır uygulanan yüzde 25 kira zam sınırının 2024 Temmuz ayından itibaren kaldırılabileceğini duyurdu. Yeni düzenlemeyle birlikte, kira artışları enflasyon oranına göre belirlenecek. Temmuz ayında enflasyonun yüzde 60'ların seviyesinde olması bekleniyor.

Ev sahipleri, mevcut enflasyon oranının düşük olduğunu düşünse de, hukukçular yıllık enflasyonun kira sözleşmelerinde dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak kiracıların mahkemeye başvurma hakkı olduğunu belirtiyor. Yuvam Emlak sahibi Ersin Çetin, bazı ev sahiplerinin %60'lık zam tekliflerini kabul ettiğini ve çift kontrat imzalattığını söyledi. Çetin'e göre, kısa dönem kontratlar yılda iki kez zam anlamına geliyor, bu da yasal olmayabilir ancak bazı ev sahipleri bu şekilde davranıyor.

11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel 11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel

Avukat Sibel Aslan, enflasyonun zam oranını belirlediğini vurgulayarak, "Zam sınırının kalkması kiracıların tüm haklarını kaybettiği anlamına gelmiyor. Enflasyonun üzerinde bir zam talebinde bulunulması durumunda dava yolu açık. Yeni düzenlemede de enflasyon oranı kira artışlarının belirlenmesinde ana kriter olacak ve anlaşmazlık halinde ara bulucular devreye girecek" dedi. Beş yıl ve üzeri aynı evde oturan kiracılar için ise durumun biraz farklı olduğunu belirten Aslan, ev sahiplerinin emsal fiyat belirleyebileceğini ve ara bulucularla ortak bir fiyat üzerinde anlaşabileceklerini ifade etti.

Editör: Berkay Akıncı