Eski NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in görev süresinin sona ermesinin ardından görev için iki aday bulunuyordu. Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte genel sekreter olmak için yarışacaktı.

HERKES RUTTE'Yİ DESTEKLEDİ
Ancak Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'in geçen hafta yarışı bıraktığını açıklamasının ardından bugün Hollanda Başbakanı Mark Rutte genel sekreter olarak atandı. Aday kalmadığından NATO müttefikleri bir sonraki genel sekreter için Rutte'yi seçti.

Pakistan'da askeri üsse bombalı saldırı: 8 ölü Pakistan'da askeri üsse bombalı saldırı: 8 ölü

Eski Genel Sekreter Jens Stoltenberg, halefi Rutte'yi "Gerçek Transatlantikçi, güçlü lider ve uzlaşı kurucu" sözleriyle övdü. Stoltenberg, 10 yıldır görev alıyordu ve geçmişte Norveç'te ana muhalefet liderliği ve başbakan olarak görev almış bir isimdi.

Yeni seçilen Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise tüm NATO ülkeleri tarafından desteklenerek yeni sekreterlik görevine başladı. Türkiye, nisan ayında yeni liderlik için Rutte'yi desteklediğini ittifak üyelerine bildirmişti. Rutte 26 Nisan tarihinde Türkiye'ye gelmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü. Rutte açıklamasında, Türkiye'nin NATO'da çok önemli bir müttefik olduğunu ve ABD'nin ardından NATO bünyesindeki en büyük ikinci askeri gücü temsil ettiğini ifade etmişti.

Editör: Oğuz Bahadır