Endonezya'da toprak kayması: 17 ölü Endonezya'da toprak kayması: 17 ölü

Yeni Kaledonya'nın başkenti Noumea'da, Fransa hükümetine karşı çıkan bağımsızlık yanlısı göstericilerin baskıları devam ediyor. 

ADADA İŞLER KIZIŞMAYA BAŞLADI
Fransız basını, geçtiğimiz hafta pazartesi günü gösterilerde bulunan 2 bağımsızlık yanlısı kişinin jandarma kurşunuyla yaralandığını bildirdi. İki yaralıdan bir tanesinin yaşamını yitirdiği bildirildi. 

Ada'da 13 Mayıs'tan bugüne kadar gerçekleştirilen bağımsızlık gösterilerinde toplamda 8 kişi hayatını kaybetti. Fransa'nın direttiği anayasal reform girişimleri, Yeni Kaledonya halkını da ilgilendiren 1988 Noumea Anlaşması'nı ihlal ettiği gerekçesiyle gösterilerdeki şiddet büyümeye başladı.

Hükümet, bu tasarısıyla en az 10 yıldır Ada'da yaşayan Fransızların yerel seçimlerde oy kullanmasının yolunu açmak istiyor. Ada'da 2018, 2020 ve 2021'de olmak üzere 3 kez bağımsızlık için referandum yapılmış ve sandıktan hayır oyu çıkmıştı. 

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, 15 Mayıs'ta sosyal medya platformu TikTok'un yasaklandığını ve Ada'da olağanüstü hal ilan edildiğini duyurmuştu. 

Editör: Oğuz Bahadır