Haziranda Meclis’e sunulacak yasa teklifinde kripto varlıklar ve borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi uygulanacağı kesinleşti. Hisse senedi alım satımında on binde 1 ila 3 arasında bir işlem vergisi, kripto varlıklarda ise %2 hizmet bedeli alınması öngörülüyor.

Ekonomim’den Canan Sakarya’nın haberine göre, bayramdan sonra Meclis’e sunulacak ilk yasa teklifi vergi paketi olacak. Vergi paketinin bu hafta sonunda nihai haline kavuşması bekleniyor.

11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel 11 Temmuz akaryakıt fiyatları güncel

Son günlerde yatırımcıların merakla takip ettiği borsa ve kripto paralara vergi gelip gelmeyeceği konusu gündemden düşmüyordu.

Kripto varlıklar üzerine düzenlemenin Meclis'ten geçmesinin ardından yatırımcılar şimdi yeni bir vergi daha gelip gelmeyeceğini sorgulamaya başladı. Milyonlarca yatırımcı, bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Borsa hisselerinin alım satımında işlem vergisi alınmasının, dünya ve Avrupa'daki örneklere benzer şekilde yapılacağı belirtiliyor. Kaynaklar, borsanın daha derinlikli hale gelmesi ve kaliteli bir borsa faaliyeti sağlamak amacıyla kazançtan değil, alım satımdan işlem vergisi alınacağını vurguluyor. Bu oranın ise çok düşük, on binde 1 seviyelerinde olacağı ifade ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hisse senetlerine ilişkin gelir vergisi alınacağına dair haberler üzerine, kripto varlıklar ve hisse senetlerinde kazanca dayalı bir vergi düşünmediklerini belirterek tartışmaları noktalamıştı.

Editör: Berkay Akıncı