Bugünden itibaren İngiltere banknotlarında yeni bir dönem başlıyor. Çok uzun yıllardır banknotlarda Kraliçe Elizabeth'in fotoğrafları bulunuyordu. Prens Charles'in annesi Elizabeth'in ölümünün ardından tahta geçmesiyle yeni bir dönem başladı.

İNGİLTERE'DE YENİ BİR DÖNEM
Prens makamından Kral makamına yükselen Charles'in fotoğrafları artık paraların üzerinde yer alacak. İngiltere Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, Kral Charles'ın portresini taşıyan 5, 10, 20 ve 50 sterlinlik banknotlar kullanıma sunuldu.

Eski Kraliçe Elizabeth portreli banknotlar kullanıma devam edilecek. Zaman içerisinde yıpranan paraların yerini yeni Kral Charles banknotları yer alacak. Bu nedenle, Kral Charles'ın portresinin yer aldığı yeni banknotların yayılımının oldukça yavaş olması bekleniyor. 

17 Temmuz akaryakıt tabelalarında güncel durum 17 Temmuz akaryakıt tabelalarında güncel durum

Merkez Bankası (BoE)'nin başkanı Andrew Bailey, "Banknotlar halk tarafından olumlu karşılandı, ayrıca ilk defa tarihi bir an yaşanıyor. Sebebinin ise banknotların üzerinde bulunan hükümdarı ilk kez değiştiriyoruz" açıklamalarında bulundu. Ayrıca banknotlar ilk kez geçtiğimiz sene basılmıştı ve paranın üzerindeki Kral Charles portresi 2013 yılında çekilen bir fotoğrafa ait.

Editör: Oğuz Bahadır