Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması

AKP, 31 Temmuz'a kadar olan süreçte 9. yargı paketi, sokak hayvanları ve vergi paketiyle ilgili kanun tekliflerini TBMM'den geçirmeyi hedefliyor. Parti içi kaynaklara göre, yargı paketine ek olarak "casusluk" suçlamasıyla ilgili düzenleme yapılacak, etki ajanlığı yerine bu terimin kullanılması planlanıyor. Taslak çalışmalar halen devam ediyor ve Türkiye'de devlet güvenliğine karşı yabancı devletler veya organizasyonların faaliyetlerini destekleyenlerin casuslukla suçlanması üzerinde çalışılıyor.

Pakette, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında kadına yönelik şiddete karşı uygulanan 'zorlama hapis' önleyici tedbirinin kaldırılmayacağı belirtiliyor.

AKP, sokak hayvanlarına ilişkin düzenlemelerde 'uyutma, öldürme ve ötanazi' konularında hayvanseverlerin sert eleştirilerine maruz kalmışken çözüm arayışında. Ötanazi konusunda 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 9. maddesi temel alınarak yapılan düzenleme, hayvanlara acı veren veya iyileşme olasılığı olmayan hastalık durumlarında, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için veya insan sağlığına risk teşkil eden durumlarda veteriner hekim tarafından ötanazi yapılmasına izin verecek şekilde formüle ediliyor.

Ötanazi tartışmalarını da değerlendiren AKP yetkilileri, üzerinde durulan düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

* "5996 sayılı Veterinerlik Kanunu’nun 9. maddesi var, oradaki maddeyi okuduğumuzda kuduz olan, hastalık taşıyan, takattan düşmüş, beslenme bozukluğu yaşayan hayvana aynı zamanda biz ötanazi yoluyla hayatına son verilmesi, öldürülmesi zaten mevcut kanunda var.

* Sokaktan hayvanı aldığımızda barınakta hayvanın güvenli yaşaması gerekiyor. Kuduz riski taşıyan veya saldırgan hayvanların bir arada yaşaması diğer köpeklere zarar veriyor. Bu köpeklerin ayrıştırmaları lazım. Barınaklarda diğer köpeklere zarar veren köpeklerin de 5996 kanunla beraber hayvan sağlığını korumak adına bu kapsamda olanların ötanazi yoluyla hayatlarına son verilmesi gerekiyor ki diğer hayvanlara bakabilelim.

* Mahallede herkesin sevdiği köpeklerle hiçbir sorunumuz yok. Saldıran, zarar veren, kuduz riski temastan kaynaklı taşıyanlar... Çok istisna olacak bunlar esas barınakların nitelikli hale getirilerek, barınaklarda nitelikli yaşam alanları genişleterek devam edecek barınak ortamını bozan hastalık hususunda zarar vermeyenlerde yaşam devam edecek. Veteriner Hizmetleri Kanunu’nun 9. maddesine göre, bu hizmet yapılır diyor.

* Barınaklarda nitelikli doğal yaşam alanı oluşturulacak doğal yaşamına devam edecek ama o ortamımızı bozacak köpeklerimizin de 5996 sayılı yasada belirlenmiş bu maddeye göre yer alan ötanazi ile hayatlarına son verecek.”

VERGİ PAKETİ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

AKP yetkilileri, yeni vergi paketi taslağının henüz oluşturulmadığını, kamuoyuna yansıyan taslakta yer alan bahsiş, motokuryeler, yem ve gübreden vergi alınmasına ilişkin düzenlemenin teklifte olmayacağını belirtti.

Editör: Berkay Akıncı