Meteoroloji'den sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar uyarısı Meteoroloji'den sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar uyarısı

UEFA, Merih Demiral ile ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Açılan soruşturmanın gerekçesi olarak attığı golden sonra 'bozkurt' işareti yapması olduğu bildirildi.

BOZKURT HAREKETİNE SORUŞTURMA!
Açılan soruşturma üzerine birçok sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi. Demiral’ın gol sevincinde yaptığı bu hareket, Almanya ve işaretin yasak olduğu Avusturya kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

Sky News haber ajansı ise soruşturmanın uygunsuz davranış iddiasıyla başlatıldığını yazdı. UEFA ise konuyla ilgili açıklamada bulundu. UEFA, "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Bozkurt selamı hareketi aslında Almanya'da yasak değil. Birçok kişi tarafından doğru bilinen ama yanlış olan bir bilgi olarak kaynaklara geçti. Bozkurt işareti, Almanya'daki Türk aşırı sağını temsil ediyor. Ülke güvenliği açısından tehdit oluşturabileceği düşünülse de Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor. Takip altına alınan bu ülkücü hareketi veya bozkurt selamı ülkede hiçbir zaman yasak olarak değerlendirilmediği Alman yetkililer tarafından tescillendi.

Editör: Oğuz Bahadır