TFF, Süper Kupa finalinin bilgilerini açıkladı TFF, Süper Kupa finalinin bilgilerini açıkladı

Federasyondan yapılan açıklamada, TFF Yönetim Kurulu'nun 2024-2025 sezonunda Türkiye Kupası'nın yeni formatta oynanmasına karar verdiği belirtildi. Bu yeni format, sezon başında Şampiyonlar Ligi'nin formatını hazırlayan firmanın yaptığı değer artırıcı çalışmalar sonucunda TFF Yönetim Kurulu'na sunduğu rapor doğrultusunda belirlendi. Yeni format, eleme turları, grup maçları ve final aşamalarını kapsayacak şekilde yapılandırıldı.

Eleme ve final aşamaları tek maç eleme sistemi ile gerçekleştirilecek. Grup maçları ise 24 takımın katılımıyla 6 takımdan oluşan 4 grupta, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'nde de uygulanacak olan Swiss Sistemi'ne göre oynanacak. Mevcut statüdeki eleme turlarında seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralı ise yeni statüde geçerli olmayacak.

TÜRKİYE KUPASI'NDA GRUP SİSTEMİNE GEÇİLİYOR

Yeni formatta, 24 takım lig ve başarı sıralamalarına göre 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2 takım olmak üzere, 6 takım bir grubu oluşturacak. Bu gruplardaki her takım, A, B ve C torbalarından birer takımla toplam 3 maç oynayacak. Grup maçlarının sonunda ilk 2 sırayı alan takımlar çeyrek finale yükselecek. Türkiye'yi UEFA kupalarında temsil edecek olan Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş ve Başakşehir, doğrudan grup maçlarına katılacak. Kalan 19 takım ise eleme turları sonucunda gruplarda yer alma hakkı kazanacak.

SÜPER KUPA YENİ FORMATI İLE OYNANACAK

2023-2024 Süper Kupa, Süper Lig şampiyonu ile Türkiye Kupası kazananı arasında oynanacak. Ancak sonraki sezonlardan itibaren Süper Kupa yeni formatında oynanacak. Bu yeni formata göre, 2024-2025 sezonu Süper Lig şampiyonu, Süper Lig ikincisi, Türkiye Kupası kazananı ve Türkiye Kupası finalisti arasında dörtlü final olarak gerçekleştirilecek.

Editör: Berkay Akıncı