İran bugün cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor. Seçmenler sabahtan sandıkların başına gitti. İran lideri Hamaney'in seçime yoğun katılım istemesinin ardından, seçimlerde şu saate kadar beklenilen katılım gerçekleşmedi.

SEÇİMLERDE BİR İLK YAŞANABİLİR...
Anket sonuçlarında oldukça yüksek oy alan Türk doktor Mesud Pezeşkiyan, İran'ın yeni cumhurbaşkanı olabilecek mi sorusu birçok kişinin aklına geldi. Anketler her zaman doğruyu yansıtmasa bile Pezeşkiyan'ın birçok destekçisi olduğu biliniyor. Kendisi seçim ve Türk olmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hindistan'ın kuzeydoğusunda sel felaketi: 90 ölü Hindistan'ın kuzeydoğusunda sel felaketi: 90 ölü

Pezeşkiyan, "Türklüğümle gurur duyuyorum. Seçimleri kazanmak için gerekli çalışmaları yaptık. Umarız bu seçimi kazanacağız" ifadelerini kullandı. Türk siyasetçi seçimi kazanması halinde İran'ın ilk Türk cumhurbaşkanı olacak.

88 milyon nüfuslu İran'da 62 milyon seçmen bulunuyor. Ancak 2021 seçimlerinde katılım oranı sadece yüzde 45 oranlarındaydı. Bu seçimde o seçimle aynı katılım oranında olmaması için İran lideri Ali Hamaney halka günler öncesinden seslendi. Hamaney, katılım oranının az olması Amerika ve İran'ın diğer düşmanlarının işine yaracağını söyledi.

İran seçimlerinde adaylar en fazla üst üste iki kez görev alabiliyor ve seçimler her dört yılda bir kesin yapılıyor. Ancak ülkenin gerçek lideri her zaman dini lider olan Ayetullah Ali Hamaney olarak geçiyor.

Editör: Oğuz Bahadır