Geçtiğimiz haftalarda sigara fiyatlarına yapılan 3 TL'lik zam, birçok marka için geçerli oldu. Ancak son açıklamalar, esas zammın henüz yapılmadığını ortaya koyuyor.

Özellikle sigara fiyatlarına yansıtılacak olan yeni zam, Temmuz ayında devreye girecek ve en ucuz sigara 66 TL olacak. Sigara fiyatlarına yapılacak bu 10 TL'lik artış, tüketicilerin bütçesini daha da zorlayacak gibi görünüyor.

Ekonomim'de yer alan habere göre; her yıl Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkiliyor. 2023 yılının ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı.

Ancak uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'yi aşacağını ve bunun sigara fiyatlarına yansıyacağını öngörüyor. Bu artış, sigara üzerindeki vergilendirme politikasını daha da sıkılaştıracak.

10 liralık vergi artışıyla, 20 sigaralık bir paketteki toplam maktu vergi 28,5 TL'den 34,2 TL'ye yükselecek. Ek maktu vergi de 4,8 TL'den 5,8 TL'ye çıkacak.

O bozuk para tarihe karıştı O bozuk para tarihe karıştı

Bu hesaplamalara göre, sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalması beklenmiyor. En ucuz sigara zaten 56 TL olduğu için, vergi artışıyla fiyatın 66 TL'ye çıkması öngörülüyor.

Editör: Berkay Akıncı