Muğla'ya bağlı Bodrum ilçesine akın eden tatilciler 9 günlük bayram tatilinde yüzde 50 olan barajın su oranını yüzde 45'lere kadar düşürdü.

BODRUM SUYA İHTİYAÇ DUYUYOR
Bölgede bulunan bir diğer barajda ise doluluk oranı yüzde 16 seviyelerine kadar geriledi. İlçenin nüfusu bir anda 4 kart artınca su tüketimide aynı oranla artış yaşadı. 

Uzmanlar içme suyuna erişim daha fazla zorlaştığını ve zaman zaman ciddi sorunlarla karşılaştıklarını aktardı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ceyhun Özçelik konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özçelik, "Bodrum'a su sağlanan iki barajında su oranları düşmeye başladı. Geyik Barajı'nın doluluk oranının yüzde 50'den yüzde 45'e düşmesi, Mumcular Barajı'nın ise yüzde 16 seviyelerine düşmesi bölgede ciddi sıkıntılara neden olabilir" ifadelerini kullandı.

Bodrum Belediye Başkanı'ndan lahmacun savunması Bodrum Belediye Başkanı'ndan lahmacun savunması

Özçelik, "Su kaçakları ve patlakların oluşması, içme suyunu vatandaşlara aksatmamızı aşırı oranda zorlaştırıyor. Su ithal etmekte artık çok pahalı bir gereksinim olmuş durumda. Suyun bölgedeki metreküp fiyatı, doğalgazın tam 10 katı fazla. Hal böyle olunca insanlara su iletmekte her yönden zorlaşıyor" dedi.

Editör: Oğuz Bahadır