NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD ziyareti sırasında Wilson Centre'de yaptığı açıklamalarda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in NATO'ya karşı çıktığını vurgulayarak, "Çünkü NATO'da ABD'nin kendilerinde olmayan bir şeye sahip olduğunu biliyorlar: 31 dost ve müttefik." Stoltenberg ayrıca, gelecek ay Washington DC'de düzenlenecek NATO Zirvesi'nde caydırıcılık ve savunma, Ukrayna meselesi ve Hint-Pasifik bölgesindeki küresel ortaklıkların gündemin üst sıralarında olacağını belirtti.

Ayşe Ateş'in koruma sayısı güvenlik amacıyla artırıldı Ayşe Ateş'in koruma sayısı güvenlik amacıyla artırıldı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'ya verilen desteği vurgulayarak Putin'in saldırganlığının sonuçsuz kalmasını sağlamak gerektiğini belirtti. "Bu sebeple Zirve'de Ukrayna'yı NATO üyeliğine daha da yaklaştırmaya devam edeceğiz. Böylece Ukrayna, uygun zaman geldiğinde hızla NATO'ya katılabilir," dedi.

Stoltenberg, Ukrayna'daki savaşın NATO'nun güvenliğinin bölgesel değil küresel olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, özellikle Rusya'nın Çin ve diğer ülkelerden aldığı destek üzerinde durdu. "Pekin, yarı iletkenler ve diğer yüksek teknoloji ürünlerini Rusya'ya sağlıyor. Geçen yıl Rusya'nın mikroelektronik ürünlerinin yüzde 90'ını Çin'den ithal ettiğini belirtmek gerek," dedi.

Stoltenberg, Çin'in desteğinin Rusya'nın Ukrayna'ya daha fazla zarar vermesine, savunma sanayisini güçlendirmesine ve yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olduğunu vurguladı.

Editör: Berkay Akıncı