Elon Musk'ın uzaydan internet sağlayıcısı Starlink, Türkiye'de hizmet vermeye yönelik çalışmalar yapmıştı. Başlangıçta 2024 yılında Türkiye'ye sunulması planlanan Starlink'in geliş tarihi 2025'e ertelendi.

Avrupa Birliği'nden X platformuna uyarı Avrupa Birliği'nden X platformuna uyarı

Starlink'in kapsama planları arasında Türkiye için önceden belirtilen "2024 başlangıç tarihi" ifadesi, şimdi "2025 başlangıç tarihi" olarak güncellendi.

Eğer önümüzdeki yıl bir erteleme olmazsa, Türkiye'deki kullanıcılar 2025 yılında Starlink hizmetlerinden faydalanabilecek.

Starlink, 2023 yılında Türkiye'de hizmet sunma için BTK'ya başvuruda bulundu. Şirket dünya genelinde 3 milyondan fazla aboneye ulaşmış durumda. SpaceX, Türkiye'de Starlink hizmetleri için adımlarını attı ve geçen Eylül ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile görüştü. Kemal Geçer, Starlink Türkiye Genel Müdürü olarak atanmıştı fakat Nisan 2024'te görevinden ayrıldı. Şu ana kadar Türkiye'de Starlink hizmetleri için olumlu bir gelişme yaşanmadı ve şirketin 2025 hedefine ulaşıp ulaşamayacağı belirsizliğini koruyor.

Editör: Berkay Akıncı