Geçtiğimiz mayıs ayında silahlı suikaste uğrayan ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Slovakya Başbakanı Robert Fico iki ameliyat geçirmişti. Saldırıdan birkaç gün sonra sağ olarak kurtulduğu bilgisi verilmişti.

SUİKASTE UĞRAYAN FİCO İLK KEZ KONUŞTU
Hastanede bir süre yatan Fico, taburcu olduktan 5 gün sonra kameralar karşısına geçti. Resmi Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, sağlık durumu, uğradığı silahlı saldırı ve saldırgana ilişkin konuştu.

Sağlık durumu düzeldiği taktirde işinin başına geri dönmeyi bekleyen Fico, haziran sonu veya temmuz başı gibi işinin başına geri dönmeyi düşünüyor. Ayrıca kendisine suikast girişiminde bulunan kişiyi affettiğini söyledi. Kendisini vuran kişiye nefret beslemediğini söyledi.

Biden'dan büyük gaf Biden'dan büyük gaf

Fico, "Aktif bir yasal işlem başlatmayacağım veya tazminat talep etmeyeceğim, onu ve yaptığı şeyi affediyorum. Bunu neden yaptığını kendi kafasında halletmesine izin veriyorum" ifadesini kullandı. Geçirdiği ameliyatların kendisini iyice yıprattığını ifade etti

Yaşadığı saldırının faturasını muhalefete kesen Fico, "71 yaşındaki bir adam durduk yere böyle bir suikaste girişmez. Bu işin arkasında biri veya birileri var" açıklamasını yaptı.

Editör: Oğuz Bahadır