SHP için şok iddia SHP için şok iddia

30 Aralık 2022 tarihinde Ankara'da öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesinin ardından sanıklar 1,5 yıl sonra 1 Temmuz Pazartesi günü hakim karşısına çıkacak.

SİNAN ATEŞ SUİKASTİNİN DAVASI YARIN BAŞLIYOR
Suikastin gerçekleştiği gün bir aracın arkasında saklanan Eray Özyağcı, silahını ateşleyerek Sinan Ateş'i bulunduğu yerde öldürmüştü. Ateş’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması yarın Sincan Cezaevi’nde görülecek.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş bir süredir Türkiye'deki birçok parti lideriyle görüşmeler yapmış ve olayın aydınlatılması için talepte bulunmuştu. Gerçekleştirilen suikast saldırısıyla ilgili hazırlanan iddianamede, tetikçi Eray Özyağcı ile onu olay yerine getirip, olayın ardından kaçıran Vedat Balkaya ve Suat Kurt hakkında eylem üzerinde ortak hakimiyet ile müşterek fail olarak Sinan Ateş'e yönelik toplu halde, iştirak halinde "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Silahlı eylemi organize etme ve planlayarak adam öldürtme suçlarına karıştığı iddia edilen Doğukan Çep ve şüpheli eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın ise ''suça azmettiren olarak maktüle yönelik toplu halde, iştirak halinde tasarlayarak kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Bu dört ismin dışında olaya karıştığı düşünülen birçok isim bulunuyor. Bu isimler iştirak halinde işlenen suça yardım ve yataklık eden fail olarak, öldürülen kişiye yönelik toplu halde, iştirak halinde tasarlayarak kasten adam öldürme suçlarından hapis cezası isteniyor. 

Suça karışan birçok ismin listesi ise şu şekilde: Caner Güney, Umut Ersoy, Çaglar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal, Zekeriya Asarlaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Askın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar.

Editör: Oğuz Bahadır