Ocak ve Temmuz aylarında yapılacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zamları ile birlikte sigara fiyatlarında önemli bir artış bekleniyor. Hesaplamalara göre en ucuz sigaranın fiyatı 66 liraya kadar yükselecek.

Yasal düzenlemeye göre sigara ve alkollü ürünlerde ÖTV, her 6 ayda bir Ocak ve Temmuz aylarında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artırılıyor.

Habertürk yazarı Rahim Ak'ın aktardığı bilgilere göre, temmuz ayı yaklaşırken ilk 5 ayda ÜFE'nin yüzde 17.87 olduğunu görüyoruz. Bu da yılın ilk yarısında ÖTV artışının en az yüzde 20 olacağını gösteriyor.

Temmuz ayında sigara ve alkole zam geliyor! Yetkililerden gelen bilgilere göre, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) temmuz ayında yüzde 20 oranında artırılacak. Bu zam, sigara fiyatlarında önemli bir artışa neden olacak.

Şu anda her sigara paketinin ortalama yüzde 82'si vergi olarak tahsil ediliyor. Zammın ardından bu oran daha da artacak.

Sigaranın vergisinde bir şart daha var. Satış fiyatının yüzde 57'sinin asgari maktu vergiden (34,2 liraya yükseleceğinin varsayıyoruz) daha az olmaması gerekiyor. Bu da ÖTV açısından sigaranın perakende satış fiyatının 60 liranın altında olamayacağı anlamına geliyor.

Şu anda en ucuz sigara 56 liraya satılıyor. 10 liralık vergi artışı direkt yansıtılırsa en ucuz sigaranın fiyatı 66 liraya yükselecek.

13 Temmuz akaryakıt fiyatlarında güncel durum 13 Temmuz akaryakıt fiyatlarında güncel durum

Editör: Berkay Akıncı