Naci Görür, dün geceki Van depremi hakkında konuştu Naci Görür, dün geceki Van depremi hakkında konuştu

İstanbul'da düzenlenen etkinlikte dünyanın dört bir yanından gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigara karşıtı yeni bir düzenleme sinyali verdi. Vahdettin Köşkü'nde gerçekleşen programda, Dünya Tütünsüz Günü'nü kutlayan Erdoğan, sigaranın zararlarına dikkat çekti. "Dünya tütünsüz günü etkinliklerinin sigaranın zararları hakkında farkındalığı artırmasını umuyorum. Bu konuda Tuğba kardeşime özellikle teşekkür etmek istiyorum, verdiği mücadele için. Sigara endüstrisinin milyarlarca dolarlık hacmiyle, özellikle çocuklarımızı ve toplumun tüm kesimlerini hedef aldığını görüyoruz" dedi.

Erdoğan, İngiltere'nin uyguladığı 'İngiliz Modeli'ne işaret ederek sigaraya karşı yeni bir yaklaşımın sinyalini verdi. Türkiye'ye Birleşik Krallık'tan gelen 15 yaşındaki bir öğrencinin ülkedeki sigara erişimini yasaklayan yasayı anlatması üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekirse benzer bir yasa için Birleşik Krallık ile iletişim kurabileceklerini ifade etti.

Ayrıca, 9 yaşındaki Nilay Akman adlı ilkokul 3. sınıf öğrencisinin "Keşke dünyada hiç sigara olmasaydı. Sigara fabrikalarını kaldırabilir miyiz?" sözlerine "Olabilir" diyerek yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara endüstrisiyle ilgili yeni adımlar atılacağının sinyalini verdi.

Editör: Berkay Akıncı