Son dönemde yapılan zamlarla gündeme gelen sigara fiyatları, yılın ilk yarısında beklenen ÖTV artışıyla yeniden dikkatleri üzerine çekiyor. Yılın ilk beş ayında ÜFE’nin %17.87'ye ulaşması, Habertürk’ün haberine göre, sigara ve alkol ürünlerine yapılacak zammın %20’nin altında olmayacağını neredeyse kesinleştiriyor.

YÜZDE 20’NİN ALTINDA ZAM BEKLENMİYOR

Bu oran uygulanırsa, paket başına asgari maktu vergi tutarı 34,2 TL’den 41,04 TL’ye çıkacak. Paket başına alınan 4,8 TL’lik maktu vergi de %20 artışla 5,76 TL olacak.

Bu artışlarla birlikte, sigaranın perakende satış fiyatı ÖTV açısından 60 TL’nin altına düşemeyecek. Şu anda en düşük fiyat 50 TL iken, en ucuz sigara 56 TL seviyesinde. Eğer vergi artışı fiyatlara doğrudan yansıtılırsa, en ucuz sigara paketi 66 TL olacak.

Chery otomobil firması güncel fiyat listesini yayınladı Chery otomobil firması güncel fiyat listesini yayınladı

Cumhurbaşkanının yetkileri arasında, uygulama dönemlerini gün veya ay olarak belirleme veya belirlenen mallar ve aylar için yeniden belirlenen tutarların uygulanmamasına karar verme hakkı bulunuyor. Bu durum, Cumhurbaşkanının ekonomik koşullara göre vergi oranlarında esneklik sağlayabileceği anlamına geliyor.

Editör: Berkay Akıncı