Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bugün açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine dayanarak akaryakıt, tütün ürünleri ve alkollü içeceklerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının güncellendiğini duyurdu.

GİB'den yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na göre, akaryakıt ve diğer petrol ürünleri ile alkollü içkiler ve tütün ürünlerinin ÖTV tutarlarının 6 ayda bir Yİ-ÜFE'ye göre düzenlendiği ifade edildi. Bu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının, ocak ve temmuz aylarında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE'deki son 6 aylık değişim oranına göre, bu değişimin ilan edildiği günden itibaren geçerli olacak şekilde artırıldığı hatırlatıldı.

ÖTV GÜNCELLEMESİ

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bugün açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) göre akaryakıt, tütün ürünleri ve alkollü içeceklerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının güncellendiğini açıkladı.

En düşük emekli maaşı duyuruldu En düşük emekli maaşı duyuruldu

TÜFE ORANINA GÖRE

GİB'den yapılan duyuruda, Özel Tüketim Vergisi Kanunu gereğince, akaryakıt ve diğer petrol ürünleri ile alkollü içecekler ve tütün ürünlerinin ÖTV tutarlarının her 6 ayda bir Yİ-ÜFE'ye göre ayarlandığı ifade edildi. Bu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının, ocak ve temmuz aylarında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Yİ-ÜFE'deki son 6 aylık değişim oranına göre, değişim ilan edildiği tarihten itibaren artırıldığı hatırlatıldı.

Editör: Berkay Akıncı