Türkiye'de sıfır araç satışı yapan firmalar, uzun zamandır uyguladığı sıfır otomobil satış standartlarını güncelleyecek. Avrupa Birliği'ne uyumluluk sağlamak amacıyla 7 Temmuz Pazar gününden itibaren sıfır otomobil satışlarında yeni güvenlik kuralları artışa uğrayacak.

STANDARTLARA UYMAYAN ARAÇLAR UCUZA SATILIYOR
Araçlardaki güvenliği artırıcı unsurlardan olan Acil Durum Fren Sistemi (AEB), Şerit Takip Sistemi (LDWS), Geri Vites Kamera Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS), Yorgunluk ve Dikkat Uyarı Sistemi (DDAW) gibi donanımlar zorunlu kılınacak.

Chery otomobil firması güncel fiyat listesini yayınladı Chery otomobil firması güncel fiyat listesini yayınladı

Uygulanacak olan bu zorunlu donanımlar, ölümlü trafik kazalarını en aza indirmek amacıyla uygulanacak olan Küresel Güvenlik Yönetmeliği (GSR2) ile gerçekleştirilecek. Bu yıl üretilen ve eski stokları biten markaların çoğunluğu 7 Temmuz için hazırlıklar yapmaya başladı.

Bu kapsama uymayan yerli üretim Fiat Egea, Renault Clio, Renault Megane, i10, i20 ve Bayon’un giriş seviyesi versiyonlarında GSR2 bulunmadığı için sıfır araçlarda ciddi fiyat düşüş kampanyaları yapıldı. İthal olarak üretilen otomobillerde ise Honda City, Renault Capture, Citroen C3 gibi modellerde ciddi fiyat kampanyaları uygulanıyor.

Uygulanması zorunlu olacak olan donanım standartları ise şu şekilde: Acil Durum Fren Sistemi (AEB), Şerit Takip Sistemi (LDWS), Geri Vites Kamera Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS), Yorgunluk ve Dikkat Uyarı Sistemi (DDAW), Akıllı Hız Yardımcısı (ISA), Alkol Kilit Sistemi (AIS) Hazırlığı olarak belirlendi.

Editör: Oğuz Bahadır