Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararıyla stratejik olmayan nükleer kuvvetlerin tatbikatının ikinci aşamasının başladığı belirtildi.

RUSYA TATBİKATI DEVAM ETTİREBİLİR
Tatbikat esnasında Rusya ve Belarus ortak bir şekilde stratejik olmayan nükleer silahların savaşta kullanımına yönelik eğitim alacakları bildirildi. Bu tatbikatın amacı herhangi bir saldırı durumu gerçekleşirse iki devletin ne yapması gerektiğini tam anlamıyla bilmesi olarak değerlendirildi.

Biden'dan büyük gaf Biden'dan büyük gaf

Tatbikatın ilk aşamasında, Güney Askeri Bölgesi'nde füze birliklerinin İskender operasyonel-taktik füze sisteminin kullanımına yönelik eğitimler verilmişti. 21 Mayıs'ta Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin Güney Askeri Bölgesi'nde stratejik olmayan nükleer silahların kullanımına yönelik tatbikat başlattığını duyurmuştu.

Özellikle Avrupa ve Amerika'nın, Rusya'ya karşı olan tavrı ve tutumlarının sonucunda Rusya bu tatbikatı gerçekleştirmek istedi. Gövde gösterisi başta olmak üzere bir saldırı durumunda neler yapılması gerektiğinin provası yapılmış oldu. Ayrıca Avrupa ülkeleri ve Amerika'nın dahil olduğu NATO'nun geçtiğimiz sene başka ülkelere taktik nükleer silah yerleştirmesinin üzerine Rusya, Belarus'a taktik nükleer silah konuşlandırmıştı.

Editör: Oğuz Bahadır