Çeşme'de orman yangını çıktı: 3 ölü Çeşme'de orman yangını çıktı: 3 ölü

Rekabet Kurulu, Google'ın genel arama motoru sonuç sayfasında sunduğu özelliklerle pazardaki hakimiyetini kötüye kullanmadığına karar verdi. Bu nedenle şirkete idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığı belirtildi. Alphabet Inc. ve bağlı şirketleri hakkında yürütülen soruşturma süreci Rekabet Kurumu tarafından tamamlanmış durumda. Şirketin, diğer internet sitelerinin faaliyetlerini olumsuz etkileyerek rekabeti ihlal ettiği iddiasıyla geçen yıl başlatılan soruşturma sonuçlandı.

Rekabet Kurulu, Google'ın masaüstü ve mobil arama sonuç sayfalarında sunulan çeşitli özelliklerle diğer internet sitelerinin arama sonuçlarında geriye düşmesine yol açtığı iddialarını inceledi. Ancak yapılan inceleme sonucunda, Kurul Google'ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğunu kabul etti, ancak bu hakimiyeti kötüye kullanmadığına karar verdi. Bu nedenle Google'a idari para cezası uygulanmadı.

Google hakkında devam eden bir soruşturma, şirketin dikey olarak entegre olduğu reklam teknolojisi tedarik zincirinde kendi ürün ve hizmetlerini diğerlerine göre avantajlı konuma getirdiği iddialarını inceliyor.

Rekabet Kurulu, Google'a yönelik bugüne kadar yaptığı 4 ayrı soruşturma sonucunda toplamda 1,25 milyar lira para cezası kesmişti.

Editör: Berkay Akıncı