Türkiye ekonomisindeki yapısal ve mali politika değişiklikleri, küresel çapta dikkat çekmeye devam ediyor. Mali Eylem Görev Gücü’nün gri listesinde yer alan Türkiye'nin bu listeden çıkması bekleniyor.

HGS'ye zam geldi HGS'ye zam geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF Genel Kurulu toplantısına katılmak için Singapur'a gitti.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Başkanı Raja Kumar, yarın TSİ 12.00'de Genel Kurul sonuçlarını açıklamak için bir basın toplantısı düzenleyecek.

BAKAN ŞİMŞEK SUNUM YAPACAK

Türkiye'nin gri liste durumu da değerlendirilecek olan toplantıda Bakan Şimşek, yapılan reformlarla ilgili bir sunum yapacak. Genel kurulun incelemeleri sonrasında Türkiye'nin listedeki durumu kesinleşecek.

Bakan Şimşek, ilk işaretlerin olumlu olduğunu ve herhangi bir siyasi müdahale olmazsa Türkiye'nin gri listeden çıkacağını ifade etmişti.

Kripto paralara ilişkin düzenlemeleri içeren kanun yasalaştı.

Türkiye'nin gri listeden çıkması için gereken koşullardan biri olan Sermaye Piyasası Kanunu'nda yapılan değişiklikler TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı. Yeni kanun teklifiyle kripto varlıklar, varlık hizmet sağlayıcıları ve platformlar için tanımlamalar yapıldı.

Altıncı FATF Genel Kurulu toplantısı 26 Haziran'da başladı ve yarın sona erecek. FATF Başkanı, Singapur'daki Marina Bay Sands Konferans Merkezi'nde TSİ 12.00'de yapılacak basın toplantısında Genel Kurul sonuçlarını duyuracak.

Editör: Berkay Akıncı