İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu. Seçimlerin ikinci turunda yüzde 53,7 oy alarak ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı seçildi.

PEZEŞKİYAN: YENİ BİR İRAN İÇİN ÇALIŞACAĞIZ!
Pezeşkiyan, Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin Tahran yakınlarındaki kabrini ziyaret ettikten sonra halka hitap etti. Muhafazakarların çoğunlukta olduğu İran Meclisi'ne işbirliği yapılması gerektiğini söyleyen Pezeşkiyan, "Birleştirici ve halkın ön planda olduğu yeni bir İran dönemi için çalışacağız" dedi.

Yunanistan yangınlara teslim olmuş durumda Yunanistan yangınlara teslim olmuş durumda

İlk tura göre seçime katılım yüzde 50'nin üzerine çıkan ikinci turda kazanan Türk asıllı doktor Mesud Pezeşkiyan, zafer konuşması yaptı. Pezeşkiyan, "Bütün vatandaşlara tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Halkın coşkulu bir şekilde meydana çıkması gerçekten bizleri mahçup etti. Seçim döneminde yapamayacağımız hiçbir şey için söz vermedik. 

Yıllardır gelip kürsünün arkasında duruyor, sözler veriyoruz ve sonra da sözümüzü tutmuyoruz. Biz yetkililerin yaşadığı en büyük sorun bu. Ben yarın yerine getiremeyeceğim tek bir söz söylemedim" ifadelerini kullandı. 

Seçimlerin doğru yönetildiği ve oyların dikkatli okunduğunu dile getiren Pezeşkiyan, ülkenin lideri Ayetullah Ali Hamaney'e ayrıca teşekkür etti.

Editör: Oğuz Bahadır