CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ekol TV'de Armağan Çağlayan'ın programına konuk olarak CHP'nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e yapacağı ziyaret hakkında konuştu. Özel, vergi adaleti konusunu ve emekli maaşlarıyla ilgili düzenlemeleri görüşmek üzere yapılacak görüşmeye odaklanacaklarını belirtti.

Özel, "Bizim ülkemizde 10 bin TL ile geçinen emekli, asgari ücretli, çay ve buğday üreticileri ile borçları ödeyemeyen birçok insan var." diyerek vergi sisteminin adaletsizliğine dikkat çekti. Dolaylı vergilerin ülke vergi gelirlerinin yüzde 68'ini oluşturduğunu ve bu durumun fabrikatörlerle işçilerin aynı vergiyi ödemesine yol açtığını vurguladı. Gelir vergisinin ise yüzde 21 olduğunu ve bunun sadece maaş alanlardan alındığını belirten Özel, sanayiciler ve gemi sahiplerinin ödediği vergi oranının yalnızca yüzde 11 olduğunu dile getirdi. Özel, vergi reformu için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile yapacakları görüşmeyi talep ettiğini söyledi.

CHP lideri Özgür Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in rasyonel olmadığını vurgulayarak, partisinin görüşme gündemini şu sözlerle açıkladı: "Şimşek, zenginlere rasyonel, fakirlere irrasyonel yaklaşıyor. IMF politikalarına destek veremeyiz. Kayıt dışı ekonomiyi önlemek ve zenginlerden daha fazla vergi almak istiyoruz."

CHP kurmayları Selin Sayek Böke, Yalçın Karatepe ve Volkan Demir ise 24 Haziran görüşmesinde asgari ücret zammı, emekli maaşları, KDV-ÖTV indirimleri, çiftçi taban fiyatları, gelir adaletsizliği, şeffaflık gereksinimi olan yap-işlet-devret projeleri ve vergi sistemine ilişkin iyileştirmeler gibi konuları ele alacak.

Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması Dervişoğlu'ndan istifa açıklaması

Editör: Berkay Akıncı