Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun (TİHEK) kararına göre, yüzde 40 görme engelli olan S.K., 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılan YKS'de ÖSYM'nin engelli ek puanı uygulamasından faydalanmak istedi.

ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı tarafından talebi reddedilen S.K., ret nedenlerinin nesnel kriterlere dayanmadığını belirterek, sınavda engelli ek puanı verilmesi ve ret nedenlerinin nesnel kriterlere bağlanarak YKS kılavuzuna eklenmesi talebiyle TİHEK'e başvurdu.

S.K., 2019'dan bu yana girdiği sınavlarda da ek puan talep ettiğini ancak bu taleplerin de reddedildiğini ifade etti.

Kurumun incelemesi sırasında yazılı görüşü istenen S.K., aynı konuda Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) da başvurduğunu ve KDK'nin tavsiye kararı üzerine kendisine engelli ek puanı verildiğini belirtti.

Ayşe Ateş'in koruma sayısı güvenlik amacıyla artırıldı Ayşe Ateş'in koruma sayısı güvenlik amacıyla artırıldı

Başvurucu, sorunun tamamen çözülmediğini belirterek, engellilere tanınan ek puan uygulamasının nesnel kriterlere bağlanması talebini yineledi.

İncelemesini tamamlayan TİHEK, başvurucunun ek puan talebinin yerine getirilmesi nedeniyle bu yöndeki başvuruyu kabul edilemez buldu.

DÜZENLEME, FARKLI VEYA AYNI ENGELİ OLAN BİREYLER İÇİN DE FAYDALI OLABİLİR

TİHEK'in kararında, engelli adaylara verilecek ek puan için gerekli kriterlerin nesnel koşullara bağlanarak kimlere ve nasıl uygulanacağının YKS kılavuzunda net bir şekilde belirtilmediği vurgulandı. Başvuranın düzenleme talebinin, ÖSYM tarafından soyut gerekçelerle reddedildiği belirtildi.

Her ne kadar YKS kılavuzunda sağlık kurulu raporlarındaki engel türü ve derecelerinin inceleneceği ifade edilmiş olsa da, bu incelemenin hangi usul ve esaslara göre yapılacağının açıklanmadığına dikkat çekildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Başvuranın talebinin yalnızca kendisi için değil, aynı veya farklı engeli bulunan diğer bireyler için de faydalı olabileceği ve kamu yararına hizmet edebileceği değerlendirilmiştir. Bu nedenle, makul düzenleme talebinin amaca uygun, gerekli ve ölçülü olduğu anlaşılmıştır."

Editör: Berkay Akıncı