Merkez Bankası, TL mevduatlarına yönelik yeni girişim Merkez Bankası, TL mevduatlarına yönelik yeni girişim

Nvidia hisseleri, Çarşamba günü rekor seviyelere yükselerek, yapay zeka çip üreticisinin borsa değerini 3 trilyon dolara çıkararak Apple'ı geride bıraktı ve dünyanın ikinci en değerli şirketi konumuna yükseldi. Bu son ralli, hisselerini 7 Haziran'dan itibaren bire on bölmeye hazırlanan Nvidia'nın, bireysel yatırımcıların dikkatini çekebilecek bir hamle olarak geldi. Silikon Vadisi'ndeki çip üreticisinin hisseleri son olarak yüzde 5 artış gösterdi ve Nvidia'nın piyasa değerini 3,007 trilyon dolara ulaştırdı.

Nvidia hisseleri, şirketin Mayıs ayındaki ilk çeyrek kazançlarını açıklamasından bu yana %24'ten fazla arttı ve geçen yıldan bu yana istikrarlı bir yükseliş trendi gösteriyor. Şirket, büyük teknoloji firmalarının veri merkezlerinde yapay zeka çipleri için milyarlarca dolar harcadığı bir ortamda tahmini %80 pazar payına sahip.

Yatırımcılar, Nvidia'nın bulut şirketlerine yaptığı satışlardaki büyümenin devam edeceğine yönelik iyimserler. Son çeyrekte,

GPU satışlarını da içeren veri merkezi işi, bir önceki yıla göre %427 artarak 22,6 milyar dolara yükseldi ve şirketin toplam gelirinin yaklaşık %86'sını oluşturdu.

Apple ise durgunluk döneminde. Son aylarda satışlardaki büyüme durduğu için Apple hisseleri sadece bu yıl yaklaşık %5 değer kaybetti.

Şirket, en son yayınladığı üç aylık kazanç raporunda, genel satışların bir önceki yıla göre %4, iPhone satışlarının ise %10 gerilediğini açıkladı. Apple, Çin'deki düşük talep, üretim zorlukları ve yeni sanal gerçeklik başlığı Vision Pro'ya yönelik beklentilerin karşılanmamasıyla zorlu bir süreçten geçiyor.

Microsoft hala bir numarada yer alıyor. Apple'ın piyasa değeri, hisselerinin %2 artmasıyla 3.004 trilyon dolara ulaştı. Microsoft hisseleri ise %1,8 değer kazanarak dünya genelinde en değerli şirket olma unvanını sürdürdü, piyasa değeri 3,15 trilyon dolara çıktı.

Editör: Berkay Akıncı