Son anketlere göre, ABD başkanlık seçimleri öncesinde Joe Biden’ın oyları düşüşe geçti. CNN'de Donald Trump ile birlikte katıldığı programın ardından, Biden'ın oylarında ciddi bir azalma oldu.

Programda Biden'ın performansı kötüydü; sık sık durakladı, mırıldandı ve boşluğa baktı. Söyledikleri anlaşılamadı. İzleyiciler, Biden'ın bunama belirtileri gösterdiğini düşündü. Yayından sonra sosyal medyada, Biden’ın ciddi bir demans rahatsızlığı olduğuna dair yorumlar arttı. Bu durum, pek çok seçmenin "Böyle biri başkanımız olamaz" şeklinde ağır eleştiriler yapmasına neden oldu.

En son açıklanan anketler, seçmenlerin kararını net bir şekilde ortaya koyuyor. Programın ardından yapılan ilk anketlere göre, Donald Trump, rakibi Joe Biden’a en az 6 puan, bazı anketlere göre ise 8 puan fark atmış durumda.

Şu sıralar ABD kamuoyunda, 81 yaşındaki Joe Biden’ın daha fazla konuşması halinde aradaki farkın 10 puanı geçebileceği konuşuluyor. Demokrat Parti seçmenleri bile Biden'ın yaşını sorun etmeye başladı. New York Times’ın Çarşamba günü yayınladığı ankete göre, Trump, potansiyel seçmenler arasında Biden’a 6 puan fark atıyor. Ankette Biden'ın oy oranı yüzde 43 iken Trump'ın yüzde 49. Bu, New York Times’ın 2015'ten beri elde ettiği en büyük fark olarak kayıtlara geçti.

65 YAŞ ÜSTÜNDE ÖNDE

New York Times’ın kayıtlı seçmenler arasında yaptığı ankette, Trump, 65 yaş ve üzeri hariç her yaş grubunda Biden’ı geride bırakıyor. Sadece 65 yaş üzerindeki seçmenler arasında Biden önde. Bu sonuç, 65 yaş üzerindeki yaşlı seçmenlerin Biden’a empatiyle baktığını gösteriyor.

MİCHELLE OBAMA ADAYLIĞI

Şu sıralar mevcut Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in adaylığı konuşulsa da, Harris’in Trump karşısında zafer kazanabilecek bir aday gibi görünmediği söyleniyor. Son yapılan Reuters İpsos anketine göre, Kamala Harris aday olursa Trump’ın kazanma şansının oldukça yüksek olduğu anlaşılıyor. Ankete göre Trump’ı yenebilecek tek aday, eski Başkan Barack Obama'nın eşi Michelle Obama olarak görünüyor.

İpsos anketine göre, Michelle Obama Trump'ın karşısına çıkarsa 11 puan farkla seçimi kazanması bekleniyor. Eğer Michelle Obama ABD başkanı seçilirse, Amerika tarihindeki ilk kadın başkan, ilk siyahi kadın başkan ve ilk eski başkanın eşi başkan olarak tarihe geçecek.

Michelle Obama, demokratlar arasında her zaman popüler bir isimdi. 2011 yılında yapılan bir üniversite anketinde, seçmenlerin beşte üçünün ona olumlu baktığı ve kocasının başkanlığının ilk dönemlerindeki puanlarını bile gölgede bıraktığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan Rasmussen raporu da demokratların, Biden'ın yerine Michelle Obama'yı görmek istediklerini açıkça gösterdi.

Michelle Obama, eşinin başkanlığı döneminde sağlıklı beslenme, servet eşitsizliği ile mücadele ve adil servet dağılımı gibi konulara odaklanarak toplumun sempatisini kazandı. Ancak, Michelle Obama’ya aday olup olmayacağı sorulduğunda her zaman olumsuz yanıt verdi. Hatta kocasının başkanlığının son yılında bile bu soruya olumsuz yanıt vermişti.

Erdoğan’dan görevden alma ve atamalar! Erdoğan’dan görevden alma ve atamalar!

.

Editör: Berkay Akıncı