Küçükçekmece'de yıkılan 3 katlı binanın ardından deprem bilimci ve jeologlar konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Deprem için uzun yıllardır çalışma yapan ve her fırsatta alınacak tedbirleri aktaran Prof. Dr. Naci Görür, dün yaşanan çökme olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Tarım ve Orman Bakanlığı su konusunda uyardı Tarım ve Orman Bakanlığı su konusunda uyardı

KISACA GEÇ KALINMIŞ DURUMDA...
Görür, "Küçükçekmece bölgesi ve etrafı depremde en fazla etkilenecek ve zarar görebilecek olan bölgelerden birisi" ifadelerini kullandı. Kendisi geçtiğimiz sene olan büyük Kahramanmaraş depremleri dahil 10 yıldan fazladır tüm risk bölgelerini uyaran bir jeolog olarak tanınıyor. 

Deprem için yapılması gereken önemli çalışmalar ve düzenlemelerin nasıl olacağını geçtiğimiz günlerde tekrardan anlatmıştı. Dün yaşanan bu olayla ilgili resmi X hesabından açıklamalarda bulundu. Görür'ün açıklamaları şu şekilde: 

"Arkadaşlar, Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina çöktü. Bu bölge depremde en fazla zarar görebilecek bir bölge. Deprem sırasında deprem dalgaları ile zemin etkileşecek ve üzerindeki tüm yapılar sınanacaktır. Bugün binalar kendiliğinden çökerse yarın depremde ne olur onu düşünemiyorum bile.

Beni asıl ürküten şey, sayın büyükşehir belediye başkanımızın söyledikleri. Kendisi İstanbul’da hükümet organlarıyla iş birliği halinde İstanbul’u depreme hazırlamaya hazır olduğunu söylemiş olmasına rağmen henüz daha bir anlaşmanın olmamış olması ve ciddi, planlı ve sürekli bir çalışmanın başlamamış olması işin düşündürücü yanıdır. İstanbul halkı bunu not etmeli ve can güvenliklerinin gereği gözetim, denetim ve talep etme haklarını kullanmalıdırlar, sevgiyle" ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuz Bahadır