İstanbul Avrupa Yakası'nda güncel akaryakıt fiyatları şu şekilde: Motorin litre başına 40,67 lira, benzin ise litre başına 40,3 lira olarak belirlendi.

Kredi kartlarında yeni gelişme Kredi kartlarında yeni gelişme

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, akaryakıt fiyatları son yıllarda döviz kurları ve vergi artışlarıyla hızla yükseldi. Temmuz ayının başında yeni bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı beklentisi bulunuyor.

16 Temmuz 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıtta maktu ÖTV miktarları 5 TL artırılmış ve bu artışlar 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artış oranına göre yeniden düzenlenmişti.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları belirlenirken, öncelikle gümrüksüz rafineri fiyatı temel alınır. Bu fiyata Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payı eklenerek, KDV hariç rafineri satış fiyatı hesaplanır.

Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında günlük olarak yayınlanan CIF (Cost, Insurance, Freight) Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru üzerinden belirlenir. Bu veriler doğrultusunda, belirli bir fiyat değişim farkı hesaplanarak gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirlenir.

Editör: Berkay Akıncı