Torba yasa, bayramdan sonra Meclis'e sunulacak. Hükümet, kayıt dışı çalışmaları engellemek için bir adım daha atıyor. Ekonomim.com'daki bilgilere göre, kayıt dışı moto kuryeleri vergilendirme çalışmaları başlatıldı.

PANDEMİDE POPÜLER OLDU

Pandemi döneminde popülerlik kazanan moto kuryecilik, birkaç yıl içinde hızla büyüyerek önemli bir sektör haline geldi. Sigortalı çalışan moto kurye sayısının 140 bin olduğu, sigortasız çalışanlar da dahil edildiğinde bu sayının 350 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

17 Temmuz akaryakıt tabelalarında güncel durum 17 Temmuz akaryakıt tabelalarında güncel durum

Ücretli olarak bir şirkette çalışan moto kuryeler için vergilendirme açısından bir sorun yok. Çünkü, şirket tarafından ödenen ücretler gelir vergisine tabi tutuluyor ve ilgili şirket tarafından beyan edilerek vergi dairesine ödeniyor.

Ancak, bir işverene bağlı olmadan kendi hesabına çalışan ve bu yolla gelir elde eden moto kuryeler için sorunlar ortaya çıkıyor. Bu şekilde sürekli moto kurye faaliyeti gösterenlerin elde ettikleri gelir, ticari kazanç olarak vergilendirilmeli. Bu durum da ticari kazanç sahibi olarak mükellefiyet kaydı yaptırma, defter tutma ve beyanname verme gibi birçok vergisel yükümlülüğü yerine getirmeyi gerektiriyor.

STOPAJ YOLUYLA VERGİ FORMÜLÜ

Torba yasa teklifi ile moto kuryelerin, sosyal medya fenomenleri gibi gelir vergisi kapsamına alınması ve daha basit bir vergilendirme usulüne tabi olmaları planlanıyor. Belirli bir tutara kadar sadece stopaj yoluyla vergilendirilmeleri için düzenlemeler yapılacağı belirtiliyor.

Editör: Berkay Akıncı